نوبت دهی آنلاین آئین نامه و عملی
خانه / اخبار رانندگی / آنچه کارشناسان و مسوولان در خصوص نقل و انتقال خودروها در هفته‌ای که گذشت گفتند

آنچه کارشناسان و مسوولان در خصوص نقل و انتقال خودروها در هفته‌ای که گذشت گفتند

آنچه کارشناسان و مسوولان در خصوص نقل و انتقال خودروها در هفته‌ای که گذشت گفتند

کارشناسان و مسوولان در هفته‌ای که گذشت با اتفاق نظر اعلام کردند که نقل و انتقال خودروها نیازی به ثبت در دفاتر اسناد رسمی ندارد و برگ سبز پلیس در این خصوص کفایت می‌کند.
به گزارش سایت راهور، محمد علی پورمختار – عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس صدور سند خودرو از سوی نیروی انتظامی را قانونی دانست و گفت: با ابلاغ رییس مجلس به نیروی انتظامی، دیگر مانعی برای صدور سند خودرو توسط این نهاد وجود ندارد.
وی افزود: با استعلام فرمانده نیروی انتظامی به رییس مجلس مبنی برصدور سند خودرو در نیروی انتظامی، رییس مجلس از معاونت قوانین مجلس خواستار بررسی این موضوع شدند و پس از بررسی های معاونت قوانین پاسخی که صادر شد این بود که دیگر الزامی برای مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی برای ثبت و نقل و انتقال سند وجود ندارد.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: به موجب نظر معاونت قوانین مجلس از آنجا که نیروی انتظامی مسئول صدور گواهی نامه راهنمایی و رانندگی و پلاک گذاری خودروهاست برای صدور سند خودرو نیز می تواند اقدام کند در واقع سندی که نیروی انتظامی صادر می کند به عنوان برگ سبز در مراجع مختلف و قضایی قابل استناد است و کفایت می کند.
وی با اشاره به اینکه انشالله این نظر مجلس بتواند مردم را از بلاتکلیفی خارج کند گفت: در واقع نظر مجلس بر این نکته تاکید دارد که الزامی برای مراجعه به دفاتر ثبت نیست ولی اگر کسی خواست می‌تواند به این دفاتر مراجعه و سند خودروی خود را ثبت کند.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: از آنجا که نظر مجلس به عنوان قانونگذار یک نظر قطعی محسوب می شود پس باید گفت دیگر ابهامی در این زمینه وجود ندارد و امیدواریم همه دستگاه‌ها در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند.
/// نایب رئیس مجلس: اجباری برای ثبت نقل و انتقالات خودرو در دفتر خانه‌ها نیست
دکتر مسعود پزشکیان – نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختیاری بودن ثبت سند در دفترخانه و نداشتن دلیل برای نقض نظریه معاونت قوانین مجلس نیز گفت: باید بدانیم قوه قضائیه نظر خود را می گوید، ولی آن که باید قوانین را اعلام کند، مجلس است.
وی به اظهارات ضد و نقیض بسیاری که له و علیه «نظریه معاونت حقوقی مجلس» چند روز گذشته در رسانه‌ها شاهد بودیم، واکنش نشان داد و در پاسخ به این سئوال که جایگاه معاونت قوانین مجلس برای رسیدگی به تعارضات قوانین به چه میزان اعتبار دارد، گفت: جایگاه این معاونت کاملاً معتبر و قانونی است؛ همه اشکالات و تعارضات را بررسی تطبیق و اعلام نظر می‌کند؛ در هر صورت اگر اشکال و ایرادی وجود داشته باشد مرجعی که رسیدگی می‌کند اداره قوانین است.
پزشکیان در پاسخ به این که آیا امکان نقض رای و نظریه معاونت قوانین مجلس وجود دارد، اعلام کرد: چه دلیلی برای نقض وجود دارد؟ مگر می‌شود قانون را نقض کرد، مگر این که کسی نخواهد قانون را اجرا کند.
پزشکیان درباره این که برخی از نمایندگان مجلس اظهار داشته اند که اعلام نظر نهایی توسط معاونت قوانین مجلس، اشتباه است و چون سابق بر این قوه قضائیه رای دیگری صادر کرده است، باید به همان شکل پیش برود، گفت: قوه قضائیه نظر خود را اعلام می‌کند، ولی آن که باید قوانین را اعلام کند؛ مجلس است.
به گفته وی، قانون است که می‌تواند حکم کند، نه این که یک گروه سردفتردار بخواهند تصمیم بگیرند و قوه قضائیه هم بخواهد حکمی خلاف آن قانون صادر کند.
پزشکیان در پاسخ به این که آیا پیگیری پلیس بر عملی شدن این مواد قانونی صحیح است، گفت: باید به این امر اذعان داشته باشیم که بحث هویت، مالکیت، شماره یا کدی که به یک خودرو می‌دهند و همچنین بسیاری از مسائل و مشکلات درباره جرم و جنایات، تصادفات و حوادثی که ممکن است اتفاق بیفتد یا رسیدگی به مسائلی از این قبیل برعهده پلیس بوده و هست؛ در انتها این پلیس است که صحت و سقم آن را محرز، تعیین و اعلام می‌کند.
نایب رئیس مجلس با اشاره به این که هیچ اجباری برای حضور در دفترخانه‌ها درباره به ثبت رساندن و نقل و انتقالات خودرو نیست و الزام قانونی در این مورد ویژه وجود ندارد، در پاسخ به این که در صورت شکایت دفاتر اسناد، کمیسیون اصل نود مجلس می‌تواند به موضوع ورود و از ناجا شکایت کند، گفت: وقتی که معاونت حقوقی مجلس، قوانین را تطبیق می‌دهد و آن را اعلام می‌کند چه چیزی را می‌خواهند رسیدگی مجدد کنند؟ از چه چیزی می‌خواهند شکایت کنند؟ این موضوعی است که بایستی سئوال شود تا ببینیم پیگیری و شکایتشان در زمینه چه مساله‌ای است.
مسعود پزشکیان همچنین با تأکید بر این که پلیس تخلفی نکرده است، افزود: نیروی انتظامی به وظایف قانونی خود عمل می‌کند اگر این کار را نکند باید از پلیس شکایت کرد؟ نه این که اگر کارشان را مطابق روال انجام دادند شاکی آنها شویم.

 

آموزشگاه رانندگی ابتکار مشهد

درباره ی ebtekards

همچنین ببینید

سانچی ،ایران من تسلیت

دلـم از دریـــا گرفـته ؛ که زورش بـه آتــش نرسیـد .. خدایا ایرانِ من باز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *