نوبت دهی آنلاین آئین نامه و عملی
خانه / آموزش و قوانین رانندگی / نکات حرفه‌ای در رانندگی که باید رعایت کنید

نکات حرفه‌ای در رانندگی که باید رعایت کنید

به منظور روشن کردن خودروی پراید، سوئیچ را در جهت عقربه‌های ساعت به سمت جلو بچرخانید. برای حرکت پای خود را تا آخر روی کلاج قرار دهید. دنده را از حالت خلاص به دنده¬ی ۱ حرکت دهید و ترمز دستی را که در سمت راست شما و کنار دنده قرار دارد از حالت فعلی خود به سمت پایین حرکت دهید. در حالی که به آرامی پای چپ خود را از روی کلاج بر می¬دارید، پدال گاز را نیز کمی فشار دهید تا خودروی شما به حرکت درآید.

دقت کنید پیش از روشن کردن خودرو، صندلی و آینه‌ها را تنظیم کرده و کمربند خود را بسته باشید.
در رانندگی همواره متوجه نقاط دورتری که روبرویتان قرار دارد باشید. دیدن نقاط دورتر به شما کمک خواهد کرد تا کنترل و تسلط بیشتری روی خودروی خود داشته باشید. در این حالت هنگامی که قصد گردش به سمت چپ یا راست دارید، حتماً قبل از آن در آینه به سمت مورد نظر نگاه بیاندازید. چنانچه قصد داشتید سرعت خودروی خود را کاهش دهید، پدال کلاج را تا نیمه فشار دهید. در هنگام ترمز کامل و قبل از آن، کلاج خودرو را به طور کامل فشار دهید.

در هنگام رانندگی، فرمان را به آرامی نگه دارید و همواره آرامش خود را حفظ کنید. در حین رانندگی باید توانایی داشته باشید تا هنگام گوش دادن به رادیو و زمانی که کسی در خودرو در حال صحبت کردن است، حواستان به طور کامل به جاده و رانندگیتان معطوف باشد و به همه چیز اشراف کامل داشته باشید. توجه داشته باشید در حین رانندگی و زمانی که وسیله نقلیه‌ای به سمتتان آمد، لزومی به حرکت شما و انحراف از مسیر نیست. در این هنگام وظیفه خودرو یا هر وسیله نقلیه‌ی دیگری است که مسیر خود را تغییر دهند و در صورت ایجاد تصادف چنانچه شما مسیرتان را تغییر دهید، مقصر شناخته می‌شوید.

بنابراین درس اول در رانندگی، عدم تغییر مسیرهای متوالی و رانندگی در یک خط مستقیم است.
در هنگام گردش به راست یا چپ، همواره از چراغ راهنمای خودروی خود استفاده کنید. پس از گردش کامل و همین که فرمان به حالت قبل برگشت، راهنما از کار می‌افتد.

دقت کنید هنگامی که تشخیص دادید نزدیک مانعی شدید، کلاج خود را تا نیمه فشار دهید و با استفاده از ترمز، کمی از سرعت خود بکاهید. لزومی به توقف کامل در این شرایط نیست.

به منظور عقب رفتن، از دنده عقب که با حرف R مشخص شده استفاده کنید. ابتدا کلاج را تا انتها فشار دهید، دنده را به حالت R ببرید، در حالی که پای خود را به آرامی از روی کلاج بر می‌دارید، در همان حالت به آرامی پدال گاز را فشار دهید، خودروی شما در حالت دنده عقب راه می‌افتد.

به هنگام قرار گرفتن بر سر دو راهی، حتماً قبل از حرکت به طور کامل توقف کنید و سپس در حالت امن، به حرکت خود ادامه دهید.
در چرخش به راست یا چپ نیازی به توقف کامل نیست. در این حالت، سرعت خود را کاهش دهید. هر چقدر سرعتتان کمتر باشد، با چرخش فرمان کمتری اتومبیل دور خواهد زد. پس از دور زدن، در زمان مناسب فرمان را به حالت اول برگردانید.

درباره ی ebtekards

همچنین ببینید

شیوه صحیح روشن کردن و حرکت خودرو

۱- کلاج را تا انتها نگه می‌داریم. ۲- دنده را در حالت خلاص قرار می‌دهیم. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *