نوبت دهی آنلاین آئین نامه و عملی
خانه / آموزش و قوانین رانندگی / نکات حرفه ای در آزمون های رانندگی

نکات حرفه ای در آزمون های رانندگی

در آزمون شهری و برای انجام پارک دوبل، خودروی شما در سمت چپ خودروی دیگر قرار خواهد گرفت. در این هنگام پس از توقف در کنار اتومبیل سمت راست، دنده عقب حرکت کنید. سپس فرمان را به سمت راست و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، تا قسمت عقب خودروی شما و در ادامه تمام آن به سمت راست حرکت کنند. در این حالت استفاده از راهنما را فراموش نکنید.

دکمه فلاشر در جلوی فرمان و در قسمت میانی بالای تکیه گاه آن قرار دارد.
به دنده‌ی ۱ و ۲، بستگی به سرعتی که وسیله نقلیه‌ی شما دارد، دنده سنگین می‌گویند. ترمز دستی در سمت راست راننده و اهرم تنظیم صندلی در سمت چپ قرار دارد. در هنگام توقف کامل می‌توانید دنده را به دنده ۱ تغییر دهید و پس از افزایش سرعت از ۲۰ کیلومتر، می‌توانید با دنده ۲ حرکت کنید.

بسیاری از خودروها، از شکل مشابهی برای دنده‌های خود استفاده می‌کنند. بدین صورت که:
سمت چپ بالا، دنده یک
سمت چپ پایین، دنده دو
وسط و بالا، دنده سه
وسط و پایین، دنده چهار
سمت راست بالا، دنده پنج
سمت راست پایین، دنده عقب R
برای حرکت کردن در حالت توقف، هنگامی که کلاج را به آرامی رها می‌کنید، پدال گاز را مقداری فشار دهید تا خودرو خاموش نشود. همواره از راهنمای خود ۱۰۰ متر قبل از تقاطع یا محل گردش یا سبقت از خودروی جلویی استفاده کنید.

در ۱۵ متری تقاطع‌ها و محل‌هایی که تابلوی توقف ممنوع قرار گرفته، هرگز توقف یا پارک نکنید.
در جلسات اول آموزش رانندگی، نحوه‌ی کلاج گرفتن را به خوبی فرا بگیرید. تسلط بر این مطلب و همزمان گاز دادن خودرو، بخش زیادی از رانندگی شما را تشکیل خواهد داد.
در تقاطع‌ها و مسیرهایی که قصد پیچیدن در آن دارید، ابتدا کلاج را تا نیمه (نیم کلاج) بگیرید، پس از آنکه خودروی شما در مسیر مستقیم قرار گرفت نیم کلاج را رها کنید.
در رانندگی نترسیدن و دور بودن از هر گونه اضطراب و تشویش امر مهمی است. هرگز تحت تأثیر بوق زدن و چراغ‌های خودروهای دیگر قرار نگیرید و همواره رانندگی را تحت کنترل خود قرار دهید.

طوری رانندگی کنید که خودروهای دیگر به خوبی متوجه حضور شما شوند.
هنگامی که کلاج را تا انتها فشار می‌دهید، خودروی شما به نوعی در حالت خلاص قرار می‌گیرد. کشیدن ترمز دستی معادل گرفتن پدال ترمز است.
زمانی که ترمز دستی را رها کردید، به هنگام نیاز، خودرو را با پدال ترمز متوقف کنید و چنانچه اتومبیل در حالت خلاص باشد، نیازی به گرفتن کلاج نیست.
در کلاس‌های عملی ۳ نکته را به خوبی فرا بگیرید:
۱- کنترل کامل کلاج
۲- دور زدن دو فرمان (به خصوص در خیابان‌ها و کوچه‌های باریک)
۳- پارک دوبل

شرط اول به منظور سرعت و دقت در یادگیری رانندگی، حفظ آرامش است. هنگامی که در سرعت ثابت بتوانید اتومبیل را به آرامی هدایت کنید، مطمئناً قادر خواهید بود در سرعت بالاتر نیز این کار را به خوبی انجام دهید. رانندگی با حداکثر آرامش و حفظ خونسردی، موجب یادگیری بهتر شما خواهد شد. عجله کردن می¬تواند روند یادگیریتان را مختل کند. رانندگی شتابزده و سرعت بالا نشانه¬ی حرفه‌ای بودن راننده نیست.

درباره ی ebtekards

همچنین ببینید

شیوه صحیح روشن کردن و حرکت خودرو

۱- کلاج را تا انتها نگه می‌داریم. ۲- دنده را در حالت خلاص قرار می‌دهیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *