نوبت دهی آنلاین آئین نامه و عملی
خانه / آموزش و قوانین رانندگی / نکات و عادات صحیح رانندگی باید ها و نباید ها

نکات و عادات صحیح رانندگی باید ها و نباید ها

در هنگام صبح که می خواهید از خودروی خود استفاده کنید، یک بازدید کلی از موتور (روغن موتور- آب رادیاتور- روغن ترمز و …) داشته باشید. پس از آن نگاهی گذری به چرخ ها و عقب خودرو بیاندازید تا چیزی بعد از پارک شما در آنجا قرار نگرفته باشد.
در هنگام استارت، بهتر است دنده در حالت خلاص باشد. کلاج را تا انتها بگیرید و سوئیچ را باز کنید و پس از اینکه صدای پمپ انتقال بنزین تمام شد (بعد از ۳ الی ۴ ثانیه) استارت بزنید. سپس صندلی و آینه ها را تنظیم کنید و کمربند ایمنی خود را قبل از حرکت ببندید.

در هنگام خروج از پارک، حتماً نگاهی به بیرون بیاندازید.
در زمان رانندگی و پس از تعویض دنده و برداشتن کامل کلاج، پای خود را از روی کلاج بردارید و سمت چپ پدال کلاج قرار دهید این کار به چند دلیل انجام می گیرد:
۱- در هنگام حادثه یا حضور مانع، ممکن است شما کلاج و ترمز را با هم بگیرید، به این علت پای شما روی کلاج در حالت آماده قرار گرفته بود و ممکن است این حالت خطرناک باشد.
۲- قرار گرفتن همیشگی پا روی پدال کلاج، موجب خراب شدن صفحه کلاج خواهد شد.
۳- در انتها نیز قرار گرفتن مداوم پا روی پدال، موجب خستگی پای شما در مسافت‌های طولانی می‌شود.

در آموزش رانندگی، سعی کنید از ابتدا یاد بگیرید که به پدال¬ها و دنده نگاه نکنید، حتی برای یک لحظه. چرا که این عادت در سرعت¬های بالا می تواند به شدت خطرناک باشد. در سرعت ۱۲۰ کیلومتر، درهر ثانیه تقریباً خودروی شما ۳۲ متر را طی می کند. بنابراین برداشتن نگاه حتی به اندازه ی خیلی کم می¬تواند خطرساز باشد.
در هنگام سربالایی چنانچه خاموش کردید، حتماً از هر دو ترمز استفاده کنید و بعد کلاج را بگیرید. در غیر این صورت، ماشین به اصطلاح پس خواهد زد.
در رانندگی همواره احتیاط را سرلوحه ی کار خود قرار دهید. هرگز عصبانی نشوید. زیرا یک عصبانیت و اشتباه می تواند آخرین اشتباه شما باشد و زندگی شما را به طور کامل تحت تأثیر قرار دهد.
اجازه ندهید رانندگی امری عادی برای شما قلمداد شود، چرا که موجب کم توجهی شما به رانندگی می شود. در این زمینه مانند روزهای اول یادگیری، کاملاً هوشیار باشید. در هنگام پیاده شدن از خودرو دقت کنید. دربی که از سمت خیابان باز می شود نیازمند احتیاط بیشتری است. سعی کنید سوار یا پیاده شدن مسافران یا سرنشینان خودرو حتماً با اجازه و آگاهی راننده انجام گیرد.
هنگام قفل کردن ماشین حتماً کنترل کنید که شیشه های خودرو تا آخر بالا باشند. در هنگام استفاده از قفل مرکزی یا دزدگیر نیز دقت کامل داشته باشید که همه¬ی زبانه¬های قفل درب¬ها پایین رفته باشند. گاهی اوقات ممکن است دربی باز مانده باشد.

درباره ی ebtekards

همچنین ببینید

شیوه صحیح روشن کردن و حرکت خودرو

۱- کلاج را تا انتها نگه می‌داریم. ۲- دنده را در حالت خلاص قرار می‌دهیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *