نوبت دهی آنلاین آئین نامه و عملی
خانه / آموزش و قوانین رانندگی / توصیه های مهم و کلیدی هنگام رانندگی در شرایط بارانی

توصیه های مهم و کلیدی هنگام رانندگی در شرایط بارانی

سرهنگ رضا همتی زاده اظهار داشت : رانندگی در هوای بارانی هر چند برای بسیاری از رانندگان لذت بخش است اما نیازمند دقت بالا و رعایت نکات ایمنی زیادی از سوی راننده است.

او افزود : رانندگی در روزهای بارانی نسبت به دیگر روزها دشوار و قدری پیچیده است. خیس بودن زمین، زاویه دید محدود و کاهش سرعت رفت آمد، همگی دست به دست هم می دهند تا طاقت رانندگان پایین آمده و رانندگی در روزهای بارانی برای آنها از کاری لذت بخش به کاری خسته کننده و دشوار تبدیل شود.

او گفت :وجود آب در سطح جاده یکی از تهدید‌های بزرگ برای رانندگان است.

او ادامه داد :در حین رانندگی در هوای بارانی به نکات کلیدی زیر باید توجه کرد؟

۱) درحین رانندگی در هوای بارانی مهمترین نکته، دید کامل راننده است ، بنابراین بایستی متناسب با سرعت بارش باران اقدام به روشن و تنظیم کردن برف‌ پاک‌کن های جلو و عقب کرد. همچنین لازمه‌ی نبود بخار بر سطح داخلی شیشه‌های جلو و عقب خودرو نیز استفاده مداوم از سیتسم گرمایش شیشه یا همان گرمگن شیشه است.

۲) سیستم تهویه هوا را در حالت سرد قرار دهید، به طوری که هوای خنک فقط از خروجی‌های منتهی به شیشه جلو خارج شود. البته تا محو شدن بخار روی شیشه جلو اگر در حال رانندگی هستید و ضروری است، می توانید از پارچه یا حوله برای پاک کردن شیشه جلو استفاده کنید.

۳) لازمه رانندگی در هوای بارانی بالا بردن تمرکز و دقت در رانندگی در مقایسه با روزهای دیگر است، چرا که لغزندگی جاده ممکن است تاثیر ترمز ها را بکاهد. پس مطلقا از تلفن همراه در حین رانندگی به ویژه در هوای بارانی استفاده نکرده و تمرکز خود را بر جاده معطوف کنید.

۴) از دیگر عوامل مهم در ایجاد سوانح رانندگی در هوای بارانی بایستی به لاستیک‌های نامناسب اشاره کرد. بنابراین در صورت کهنه بودن لاستیک‌ها توصیه می شود از رانندگی در جاده‌های خیس و لغزنده خودداری کنید.

۵) سرعت مجاز تعیین شده در جاده‌ها مخصوص شرایط آب و هوایی مساعد است و پایین آوردن سرعت خودرو در جاده‌های بارانی برای تسلط بیشتر راننده بر خودرو، ضروری است. مسلما ترمزهای ABS ،تایرهای مخصوص جاده بارانی و سیستم کنترل کشش اتومبیل هیچکدام به اندازه کم کردن سرعت در جلوگیری از سوانح رانندگی در هوای بارانی مؤثر نیست.

۶) رعایت فاصله طولی در حین رانندگی با خودرو جلویی را رعایت کرده و از ارتکاب سرعت و سبقت غیر مجاز پرهیزید کنید.

درباره ی ebtekards

همچنین ببینید

شیوه صحیح روشن کردن و حرکت خودرو

۱- کلاج را تا انتها نگه می‌داریم. ۲- دنده را در حالت خلاص قرار می‌دهیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *